מלחמת העולם השניה

 
 
מלחמת העולם השנייה
באחד בספטמבר 1939 פלש הצבא הגרמני לפולין. כעבור יומיים הכריזו בריטניה וצרפת מלחמה על גרמניה, ובכך החלה מלחמת העולם השנייה.
המלחמה התנהלה בין "בעלות הברית": בריטניה, ברה"מ וארה"ב; לבין "מדינות הציר": גרמניה, איטליה ויפאן. היא נמשכה 6 שנים והסתיימה בשנת 1945.בפרק הקודם ), הצבא הרוסי פלש למזרח פולין וכבש אותה, וכך נקבע גבול חדש בין גרמניה לברה"מ. מערב פולין סופח לגרמניה, מזרח פולין סופח לברה"מ, ומרכז פולין הפך לשטח שבו רוכזו היהודים בגטאות- שטח "הגנרל גוברנמן".
2. כיבוש דנמרק ונורבגיה (צפון אירופה)- אפריל-מאי 1940
דנמרק נפלה לידי הגרמנים ללא התנגדות, אבל בנורבגיה הצבא הגרמני נתקל בהתנגדות. הוקמה שם ממשלה בהנהגתו של קוויזלינג שהיה נורבגי פרו נאצי (השם "קוויזלינג" הפך מאז לשם נרדף לבגידה ושיתוף פעולה עם האויב). כיבוש נורבגיה העניק לגרמניה את האפשרות לשלוט על הים הצפוני.
3. כיבוש הולנד, בלגיה וצרפת (השתלטות על מערב אירופה) - מאי-יוני 1940
במאי 1940 הצבא הגרמני פלש להולנד ובלגיה והשתלט עליהן בקלות יחסית. בריטניה וצרפת אמנם שלחו להן סיוע, אך לכוח הגרמני הייתה עדיפות. כוח בריטי וצרפתי שחנה בנמל דנקירק - מול תעלת למנש, הצליח להתפנות ברגע האחרון, לפני שהצבא הגרמני הגיע לשם במטרה לתקוף את צרפת (האירוע ידוע בכינוי "הנס של דנקירק").
הצבא הגרמני עקף את קו מז'ינו והגיע לצרפת דרך ארצות השפלה (הולנד ובלגיה). ביוני 1940 הכוח הגרמני נכנס לפאריס וגם צרפת נפלה לידי גרמניה הנאצית. על פי הסכם הכניעה חולקה צרפת לשני אזורים: החלק הצפוני (כולל העיר פאריס) היו תחת שלטון כיבוש גרמני. בחלק הדרומי, הוקם "משטר וישי" (על שם העיר בה שכנו השלטונות בדרום צרפת- וישי), שהתנהל כביכול כמדינה עצמאית בהנהגתו של הגנרל פטן, משתף פעולה עם גרמניה הנאצית.
4. הקרב על בריטניה- יוני- ספטמבר 1940
מטרת הגרמנים הייתה: להרוס את התשתית הכלכלית והצבאית של בריטניה, לפגוע במוראל של העם ולהביא לכניעתם. לצורך זה הגרמנים הפציצו את בריטניה ובמיוחד את העיר לונדון במשך כמה חודשים. מדובר בהפצצות כבדות באמצעות מאות מטוסים, הן על אזורי התעשייה והן על אוכלוסיה אזרחית ("הבליץ"). אך האנגלים לא נכנעו בזכות:
 • העליונות של הטייסים הבריטיים והמטוסים הבריטיים.
 • כוח העמידה של האוכלוסיה הבריטית.
 • העידוד של ראש הממשלה וינסטון צ'רצ'יל.
 • פענוח הצופן של המודיעין הגרמני.
הגרמנים הכינו תוכנית פלישה לבריטניה שכונתה "מבצע ארי הים", אך זו נדחתה ולבסוף לא בוצעה כלל.
5. הקרבות בבלקן (יוגוסלביה ויוון) והמערכה במרכז אירופה - אוקטובר 1940.
שאיפותיה של גרמניה הנאצית להשתלט על הבלקן נבעה מן הרצון להקל עליה, בעתיד, את התקיפה של ברה"מ. יוגוסלביה נכבשה תוך ימים אחדים וחולקה בין גרמניה לאיטליה, כשקרואטיה הפכה לגרורה גרמנית. יוון וכרתים נכנעו גם כן, וכך ביססו הגרמנים את שליטתם גם בים התיכון.
ביחס לבולגריה,רומניה והונגריה,יש לציין,שהן חתמו על הסכם שיתוף פעולה עם היטלר.
6. הפלישה לברה"מ - "מבצע ברברוסה" - יוני 1941
ב-22 ביוני 1941 פלש הכוח הגרמני בשלושה צירים לתוך ברה"מ: ללנינגרד בצפון, למוסקבה במרכז ולאוקראינה והקווקז בדרום. ההתקדמות בשלב הראשון הייתה מהירה עד הגיעם לקירבת לנינגרד ומוסקבה ושם נעצרו.
הפצצת פרל הרבור והצטרפות ארה"ב למלחמה - דצמבר 1941
עם פרוץ המלחמה, ארה"ב הודיעה על ניטרליות, אם כי סייעה באספקת נשק, ציוד ומזון לבריטניה. יפאן הייתה חתומה על ברית עם גרמניה ואיטליה (מדינות הציר) והיא שאפה להשתלט על דרום מזרח אסיה. לצורך זה תקפה יפאן את סין, השתלטה על הודו-סין, מנצ'וריה ובהמשך על מרבית השטחים של המזרח הרחוק. ארה"ב בתגובה, הטילה אמברגו (=חרם) על יצוא דלק ליפאן והחרימה את הנכסים היפאניים בארה"ב.
כאשר ארה"ב סירבה להפסיק את החרם על פי דרישת יפאן, התגובה הייתה התקפה על הבסיס הצבאי של האמריקאיים "פרל הרבור" (נמל הפנינים) שבהוואי. בתקיפה הושמדו עשרות אניות ומאות מטוסים אמריקאיים. בנוסף, אלפי חיילים נהרגו במתקפה. כתגובה, ארה"ב ובריטניה הכריזו מלחמה על יפאן. וגרמניה ואיטליה הכריזו מלחמה על ארה"ב.

קרבות המפנה
הקרבות המכונים "קרבות המפנה" הם 3 קרבות שהתנהלו באזורים שונים של העולם בשנת 1942. הקרבות הללו תרמו למפנה במהלך מלחמת העולם השנייה בכך:
א. לראשונה בעקבות אותם קרבות נעצרה התקדמותן של מדינות הציר: גרמניה ויפאן, והן נוחלות גם מפלות.
ב. לראשונה במהלך המלחמה הזאת היוזמה עברה ממדינות הציר לבעלות הברית..

קרב אל-עלמיין: צפון אפריקה 1942
קרב שהתנהל בין הכוח הבריטי בפיקודו של מונטגומרי, הגנרל הבריטי, לבין הכוח הגרמני בפיקודו של הגנרל רומל.
הקרב הוא יזמה בריטית בשל היתרון שהיה להם בכוח אדם ובציוד. הכוח הבריטי עצר את ההתקדמות של הצבא הגרמני באזור אל-עלמיין (מצרים). הצבא הבריטי הדף את הגרמנים עד לעומק שטחה של לוב. במקביל כוחות בריטיים ואמריקניים השתלטו על תוניסיה ובכך הסתיימה המערכה בצפון אפריקה. התוצאות של מערכה זאת היו:
 • הייתה כאן מפלה צבאית של גרמניה הנאצית במערכה הצבאית
 • מצרים וארץ-ישראל ניצלו מפלישה גרמנית.

קרב מידווי: האוקיינוס השקט 1942
קרב שהתנהל בין הצבא האמריקני לבין הכוח היפאני. מדובר בקרב שהחל בים האלמוגים, מזרחית לאוסטרליה והסתיים ללא הכרעה. בעקבותיו פנו היפאנים ותקפו את האי מידווי באוקיינוס השקט. בהפצצות נפגעו שני הצדדים, אם כי האבידות של היפאנים היו כבדות יותר (כולל פגיעות קשות בנושאות המטוסים שלהם). והתוצאות של המערכה הזאת היו:
 • היה כאן נצחון ברור לאמריקאים.
 • היה זה קרב מכריע שתרם לתבוסת היפאנים במלחמה.

קרב סטאלינגרד: ברית המועצות 1942
קרב שהתנהל בין הכוח הגרמני בפיקודו של פאולוס לבין הצבא הרוסי. הגרמנים ניסו להשתלט על העיר סטאלינגרד, בכדי להשתלט על האזורים החקלאיים של אוקראינה ולהתקדם לעבר מקורות הנפט שבקווקז. הם נהדפו בזכות ההתאוששות של הכוח הרוסי. הכוח הגרמני כותר וסבל מאבידות כבדות. התוצאות של המערכה הזאת היו:
 • הרוסים עמדו במצור ומכאן ואילך עברו למתקפת נגד.
 • ההתקדמות הגרמנית נבלמה.
 • לשני הצדדים היו מיליוני נפגעים ושבויים.
לסיכום קרבות המפנה, כפי שהציג אותם צ'רצ'יל: לפני קרבות המפנה בעלות הברית לא ידעו ניצחון, ולאחר קרבות המפנה הם לא ידעו יותר מפלה.

המהלכים העיקריים של בעלות הברית בשלב האחרון של המלחמה עד לכניעת גרמניה
1. כיבוש סיציליה ואיטליה - 1943-1944 (חזית הדרום)
כוחות בריטיים ואמריקאיים פלשו לסיציליה וכבשו אותה. זמן קצר לאחר מכן הודח מוסוליני, הדיקטטור האיטלקי. כוח גרמני נשלח לחלץ את מוסוליני ולעצור את ההתקדמות של בעלות הברית באיטליה. אכן, עקב ההתקדמות הגרמנית העיקשת הצליחו בעלות הברית להגיע לרומא רק בשנת 1944, והגרמנים נכנעו שם רק בשנת 1945. מוסוליני נתפס על ידי פרטיזנים איטלקים והוצא להורג.
2. הפצצות קשות של בעלות הברית על גרמניה ועל יפאן - 1943-1945
המטרה של בעלות הברית הייתה לפגוע בתעשייה הגרמנית ולשבור את רוח האוכלוסיה על ידי גרימת אבידות קשות בנפש, והרס אזורים שלמים בערים גרמניות. לדוגמה, העיר דרזדן בגרמניה נהרסה לחלוטין בהפצצות של בעלות הברית. במקביל המשיכו האמריקנים בהפצצות כבדות על יפאן.
3. הפלישה לנורמנדיה - יוני 1944 (חזית המערב)
הפלישה לנורמנדיה שבדרום-מערב צרפת נערכה לפי ההחלטה לפתוח חזית שנייה באירופה (בועידת טהרן). המבצע כונה "מבצע אוברלורד". הוא בוצע על ידי כוחות אמריקנים ובריטים בפיקודו של הגנרל איזנהאואר האמריקני. הנחיתה החלה ב-6 ביוני 1944 עם כוח של כמיליון חיילים, והתמודדות עם מתקפת נגד קשה של הגרמנים. כוחות בעלות הברית התקדמו ושחררו בהדרגה את בלגיה, הולנד וצרפת והתקדמו לתוך גרמניה.
4. המפגש של כוחות בעלות הברית על נהר האלבה - 1945
מצד מזרח, המשיך הצבא הרוסי להדוף את הגרמנים וכבש את פולין, צ'כוסלובקיה, שחרר את מדינות מזרח אירופה מן הכיבוש הנאצי והחל את ההתקדמות לעבר ברלין. מצד מערב, חצו הכוחות האמריקנים, הבריטים והצרפתים את נהר הריין וכבשו עיר אחר עיר בגרמניה עד הגיעם לנהר האלבה- שם נפגשו עם החיילים הרוסים. יש לציין, שהרוסים היו הראשונים שהגיעו לברלין.
באפריל 1945 היטלר התאבד בבונקר שלו בברלין.

ב-8 במאי 1945 נכנעה גרמניה למפקד בעלות הברית הגנרל איזנהאואר, ובכך הסתיימה המלחמה באירופה.